7256 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması

7256 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması

Değerli Yatırımcılarımız,

17.11.2020 tarihinde 31307 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “7256 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri kapsamında yapılan FX ve CFD İşlemleri, Gelirler Vergisi Kanunu’nun Geçici 67. Maddesi kapsamına alınmıştır. Gelir Vergisi Kanunu'nda yapılan değişiklik ile birlikte, kaldıraçlı işlemlerden (FX - CFD) elde edilen gelirlere 1 Ocak 2021 Cuma gününden itibaren %10 stopaj vergisi uygulanmaktadır.

Bu değişikliğe göre, Meta Trader 4 üzerinden 1 Ocak 2021 Cuma günü itibariyle, karşılıklı pozisyon açma işlemi de dahil olmak üzere pozisyon kapatma veya belirli bir sembolde pozisyon miktarının azaltılmasına yönelik yeni pozisyon açma (hedge) işlemlerinden elde edilen işlem kârları, swap ve diğer gelirlere %10 oranında stopaj uygulanmaktadır. 1 Ocak 2021 Cuma gününden önce açılmış pozisyonların 1 Ocak 2021 Cuma gününden sonra kârla kapatılması halinde de stopaj uygulanacaktır.

Uygulanan stopaj tutarı, FIFO yöntemi ile hesaplanıp, vergi matrahının tespitinde alış ve satış bedeli olarak ikincil para birimi cinsinden bedelin işlem tarihindeki Türk Lirası karşılıkları dikkate alınıyor. (örneğin 1.20000 fiyatlı 1 Lot EURUSD için 120000 USD karşılığı TL) ve hesaplanan stopaj tutarı, cari hesap bakiyesine borç olarak kaydedilecektir. Stopaj tutarının FIFO yöntemi ile hesaplanması ve vergi matrahı hesaplanırken işlem tarihindeki Türk Lirası karşılığının dikkate alınması sebebiyle, stopaja tabi kâr-zarar tutarı ile Metatrader4 elektronik işlem platformunda görülen kâr-zarar tutarı farklılık gösterebilecektir.

Hisse senetleri ve hisse senedi endekslerine dayalı CFD kontratları ile bu ürünler dışında kalan FX ve CFD işlemleri arasında kâr-zarar mahsuplaştırması yapılmamaktadır. Zarar mahsuplaştırma işlemlerinin, işlem tarihindeki Türk Lirası kuru dikkate alınarak hesaplandığını da önemle hatırlatırız.

1 Ocak 2021 tarihinden itibaren CFD ürünlerinde vadeler arasında pozisyon taşıma (rollover) işlemleri yapılmamaktadır.

Bilginize sunarız.

Saygılarımızla.

Sayfa 124 kere görüntülenmiştir.

Piyasa Bilgileri


Sizi Arayalım

Hizmetlerimiz

Piyasa Verileri